forma vs. kryštáľ

Michal Lacko: Medzipriestor (2016).

 

Aj tento rok sme sa rozhodli nabúrať klasický rutinný veľkomestský život umelcov na výslní prestrihom do života na periférii. Periféria nie tvorivá, ale geografická, ponúka rozmanité náhľady, vybočenia, romantické západy slnka, radikálne programy a prístupy k realite a často aj neočakávane rozuzlenia. V ideálnom prípade sú tieto stretnutia prínosné tak pre umelcov, ako pre obyvateľov, lokálnych majstrov a umelcov.

V tomto roku sme sa rozhodli pozvať na rezidencie dvoch slovenských umelcov z dvoch rôznych oblastí. Michal Lacko je nedávny absolvent VŠVU v ateliéri skla. Zaujímajú ho najmä optické vlastnosti skla a minimalistické, čisté formy. Jeho rezidencia sa uskutoční vo Valaskej Belej, obci s dlhoročnou tradíciou brúsenia krištáľu, čo je jedna najopulentnejších foriem skla. Ako sa tieto dva prístupy k tomu istému materiálu ovplyvnia, uvidíme na vernisáži 2. septembra.

Dolná Súča si potrpí na tradičnú hudbu a folklór, s ktorými miestne súbory brázdia množstvo festivalov a objavujú sa vo viacerých filmoch. Matúš Kobolka, zvukový umelec a súčasný hudobný skladateľ prizval miestnych spevákov do projektu TuneBack, v ktorom je ľudský hlas modifikovaný prostredníctvom jednoduchého softvéru. Posledný augustový týždeň strávi pod Krasínom a prvého septembra nám predstaví svoju víziu vzájomných možných vplyvov technológie a človeka.