10.00 Tlmače, kino

Previerka lásky – Jozef Medveď / Československo/ 1956 / 94 min / 35 mm, slovensky

námet, scenár: Ján Mináč, kamera: Josef Míček, hudba: Šimon Jurovský, strih: Bedřich Voděrka

hrajú: Elo Romančík, Hana Čelková [Hana Hegerová], Jaroslav Lokša, Gustáv Valach, Mária Bancíková, František Dibarbora, Ctibor Filčík, Mária Prechovská, Emil Horváth st.

 

Spoločenská dráma z prostredia veľkého závodu. Konflikt českého inžiniera Petušku, ktorý pomohol vybudovať významný podnik na Slovensku s jeho mladým zaťom Jurajom Horárikom sa odráža nielen v ich pracovných vzťahoch, ale narúša aj Horárikov manželský život.

Mravoučný príbeh, ktorý rozpráva, že predsa vôbec nezáleží na národnosti, ale len na láske. Mladý slovenský robotník sa oženil s českým dievčaťom, avšak medzi ním a svokrom hneď dochádza k rozbrojom. Ale ich rozbrojov využili nacionalistické síly a skoro sa im podarilo ochromiť výrobu v dôležitej továrni. Za zmienku stojí, že hlavnú ženskú úlohu stvárnila mladučká Hana Hegerová, vtedy ešte Čelková.

Film vznikol nedlho po politickom procese s tzv. buržoáznymi nacionalistami, preto bola jeho funkcia primárne ideologická. Aj napriek začínajúcemu roztápania tlakov a vyrovnávania sa so zločinmi stalinizmus, vznikol od reality odtrhnutý film - toxický, rozkladajúci a parazitujúci na skutočnosti, ktorú chce vo výsledku zmeniť na svoj obraz, avšak umelými (toxickými) prostriedkami. Aj toxicita má koncentrácie a tu je silne rozriedená a zašpinená.

Film však nepúšťame len ako ukážku zlého filmu - celý sa natáčal v Tlmačoch a závod S.M. Kirova je jednou z hlavných postáv filmu. Ako pred filmy pustíme dobové dokumenty o Tlmačoch, závodoch, živote a práci v meste.

 

 

13.00 obed Tlmače

 

14.30 odchod Tlmče - Kozárovce