20.00 Tlmače, Amfiteáter

Jízda - Jan Svěrák / ČR / 1994 / 90 min / DVD (35 mm), česky

scenár: Martin Dostál, Jan Svěrák, kamera: F.A. Brabec, strih: Alois Fišárek, hudba: Radek Pastrňák

hrajú: Aňa Geislerová, Radek Pastrňák, Jakub Špalek, Filip Renč

 

Svěrákov príbeh je skoro priezračný a vychádza z veľmi obohraným premís. Jedná sa o road movie, alebo ako praví popisok: Slobodný film o dvoch chlapkoch, jednom dievčati, zelenom kabriolete a horkých letných hrách. Radek a Franta si na začiatku kúpia zmienený automobil, trochu svojráznym spôsobom ho upravia a rozbehnú sa vstriec volaniu diaľok a dobrodružstva. Cestou priberú trocha vyplašenú a trochu provokujúcu Annu, ktorú obďaleč sleduje jej žiarlivý priateľ v čiernom Oply. A potom už len idú, užívajú si bezstarostnú pohodu, bez toho aby tušili, že v súlade s pravidlami žánru bude mať ich uvoľnená jazda dosť dramatický koniec.

Žánru akoby mladší Svěrák podriadil všetko - scenár, formu, ale aj aj spôsob natáčania. Film natáčaný, hraný a promovaný tak, aby ako film nevyzeral. Jedná sa o generačnú výpoveď, niečo skutočné, niečo čo nás spája - postavy sa vo filme volajú ako herci samotný, nízky rozpočet rovnajúci sa nákladom na dlhšiu dovolenku. Hrajú neherci, ale spojený s umeleckou oblasťou - režisér Filip Renč, spevák Radek Pastrňák. Hraná opojnosť deväťdesiatich, spojená s nezmámim nebezpečenstvom kapitalizmu za čiernymi sklami drahého auta. Doba je tu hmatateľná ale dnes už pôsobí ako predstava o predstave.

Ale akokoľvek je tá opojnosť, ktorá vám zasiahne celé telo, opojnosť ako jed, ktorý vás nepusti, ani keď sa z nej vyliečite, akokoľvek je tá predstava opojnosti a slobody pominuteľná, je opojná a dodnes nás láka.